КАК ОТКЛЮЧИТЬСЯ ОТ ЦЕНТРАЛЬНОГО ОТОПЛЕНИЯ

                    Тарифы в городах Украины

                                                   

                                                       ТАРИФИ
       на електроенергію, що відпускається населенню і населеним 

                                     пунктам, коп. за 1 кВт•год.

 

 

 

 

  Категорії споживачів    Без     ПДВ  ПДВ       З        ПДВ
 1. Електроенергія, що відпускається:      
 1.1. Населенню  20,30  4,06  24,36
 1.2. Населенню, яке проживає в сільській місцевості  18,75  3,75  22,50
 1.3. Населенню, яке проживає в будинках, обладнаних кухонними електроплитами, електроопалювальними установками (у тому числі в сільській місцевості)  15,60  3,12  18,72
 2. Електроенергія, що відпускається:    
 
 2.1. Населеним пунктам  19,70  3,94   23,64
 2.2. Населеним пунктам у сільській місцевості   18,15  3,63  21,78
 2.3. Населеним пунктам з будинками, обладнаними кухонними електроплитами, електроопалювальними установками (у тому числі в сільській місцевості)   15,0   3,0  18,0


 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В соответствии с п. 12 Правил пользования электроэнергией для населения, утвержденных постановлением Кабинета Министров Украины от 26.07.1999 г. № 1357 с изменениями и дополнениями (далее - Правила), потребитель может осуществлять расчеты за использованную электроэнергию по тарифам, дифференцированным по периодам времени: двухзонным или трехзонным. .....

при расчетах за электроэнергию по двухзонному тарифу:
- 0,7 тарифа в часы ночной минимальной нагрузки энергосистемы (с 23.00 до 7.00);
- полный тариф в другое время суток;
при расчетах за электроэнергию по трехзонному тарифу:
- 1,5 тарифа в часы максимальной нагрузки энергосистемы (с 8.00 до 11.00 и с 20.00 до 22.00);
- полный тариф в полупиковый период (с 7.00 до 8.00, с 11.00 до 20.00 и с 22.00 до 23.00);
- 0,4 тарифа в часы ночной минимальной нагрузки энергосистемы (с 23.00 до 7.00).
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

01025,м.Київ, вул.Десятинна, 4/6
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ 09.06.2008 р. № 2/34
За позовом Пальоха Олексій Іванович
До Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України про визнання незаконним та скасування правового акту Головуючий Суддя Келеберда В.І. Судді : Добрянська Я.І. Кочан В.М.
Секретар Мельникова Л.В. Представники:
Від позивача: Пальха О.І., Пальоха Л.М., Пальоха Д.О. Від позивача: Кіча В.В.
Від відповідача: Сарданова Н.В. (довіреність №5/9-5 від 10.01.08р.) ОБСТАВИНИ СПРАВИ:


До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулись Пальоха Олексій Іванович, Пальоха Людмила Миколаївна, Пальоха Дмитро Олексійович з позовом до Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України про визнання незаконним та скасування Наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України «Про затвердження порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання»№4 від 22.11.05р. з наступними змінами та доповненнями.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що рішення суб’єктів владних повноважень повинні бути прийняті на підставі та у відповідності із Конституцією України та законами України, однак оскаржувальний позивачем наказ «Про затвердження порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання»№4 від 22.11.05р. прийнятий без врахування інтересів власників окремих житлових приміщень та з порушенням їх прав щодо вільного користування та розпорядження майно, тому, позивач вважає його незаконним та просить суд скасувати.

Крім того, в судовому засіданні від представника позивача надійшло клопотання про зміну позовних вимог, відповідно до якого, він просить визнати незаконним та скасувати наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 06 листопада 2007 року №169 «Про затвердження Змін до наказу

Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005р. №4».
Міністерство з питань житлово-комунального господарства України в судовому засіданні надало клопотання про заміну сторони у провадженні з Мінбуду на Мінжитлокомунгосп. Ухвалою від 14.05.2008р. №2/34 клопотання було задоволено, то замінено неналежного відповідача Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України на належного -Міністерство з питань житлово-комунального господарства України.
Відповідач Міністерство житлово-комунального господарства України проти позову заперечує, вважає його безпідставним та необгрунтованим. Оскільки, система опалення відноситься до сантехнічного обладнання, власник квартири не має право змінювати систему опалення та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення. Крім того, будь-яке втручання в систему опалення шляхом зміни гідравлічного опору порушує права інших мешканців оскільки зачіпає їхні конституційні права та інтереси.
Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представника, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, Окружний адміністративний суд м. Києва -

ВСТАНОВИВ:

Позивач в листопаді 2007 року звернувся до виконавчого комітету Прилуцької міської ради із заявою про відключення його квартири від мережі централізованої о опалення та постачання гарячої води.
В грудні 2007року у відповіді на заяву виконавчим комітетом Прилуцької міської ради було відмовлено у відключенні квартири від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води відповідно до п. 2.2.3. «Порядку відключення
окремих житлових будинків від мереж централізованого
теплопостачання»затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.05р. зі змінами, внесеними згідно Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства №169 від 06.11.07р. відключення від системи ЦО і ГВП здійснюється лише за умови відключення всього будинку.
Однак позивач з зазначеним рішенням не погоджується, та вважає, що Наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-господарського України від 22.11.2005р. №4, яким затверджено «Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж центрального палення та постачання гарячої води при відмові споживачів від центрального теплопостачання»є незаконним.
Відповідач в обґрунтування заперечень на позовну заяву зазначає. Питання відключення мереж центрального опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. №630, Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Мінбуду від 22.11.2005р. №4, із змінами наказом Мінжитлокомунгоспу від 06.11.2007р. №169, а також СНиП 2.04.05-90* Опалення, вентиляція і кондиціювання.

Крім того, при проектуванні будинку закладається і засіб теплопостачання згідно з вимогами відповідних будівельних норм. Система опалення відноситься до сантехнічного обладнання, власник квартири не має право самовільно змінювати систему опалення та здійснювати відключення від мереж. Відключення окремих квартир по стояку призводить до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньо будинкової системи опалення, перерозподілу теплоносія, що є причиною зменшення подачі теплоносія на інші стояки і, як наслідок цього, скарг споживачів на незадовільне опалення. Тобто, якщо сам будинок містить 100% теплоти, то на кожну квартиру йде певна кількість теплоти. У разі ж відключення однієї квартири від цілісної взаємодіючої системи, інші мешканці квартир будуть отримувати вже не 100% від будинку. Тому на думку відповідача, заявлені позовні вимоги, що оскаржу вальний наказ порушує право позивача на вільне та незалежне від будь-кого користування та розпорядження належним йому майном є безпідставними, некоректними та необґрунтованими.
Суд не погоджується з позицією відповідача з огляду на наступне.
Відповідно до_ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти,
користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об’єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об’єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об’єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в у мовах воєнного чи надзвичайного стану. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Позивачі є співвласниками квартири №25 в буд. № 115 по вул. Костянтинівській в м. Прилуки, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 27 грудня 2003 року та Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 30 грудня 2003 року.

відповідно до ч. 1. 2, 6 ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Він має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Держава не втручається у здійснення власником права власності. Це означає, що власник може чинити стосовно своєї речі усе, що не заборонено законом або не суперечить соціальній природі власності. Воля власника щодо реалізації влади над річчю, тому числі і над нерухомою, виражається у володінні, користуванні і розпорядженні нею.
Своє право на річ власник здійснює завжди своєю владою та у своєму (власному) інтересі. Незважаючи на передбачене цивільним законодавством право власника вільно користуватися та розпоряджатися належним йому майном, оскаржуваний наказ обмежує таке право шляхом_заборони

(співвласникам) відокремленого приміщення вибирати спосіб опалення житлового приміщення, пов’язуючи такий вибір із волею власників інших окремих житлових приміщень багатоквартирного будинку. В такому випадку воля власника розпоряджатися квартирою на свій розсуд обмежується бажанням або небажанням інших власників в такий же самий спосіб обігрівати приміщення.

Власник майна, права якого суттєво порушені, відповідно до ст. 391 Цивільного кодексу України має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. Таке право особи реалізується шляхом звернення до суду з позовом про захист свого порушеного права та усунення будь-яких перешкод у вільному та на власний розсуд користуванні та розпорядженні майном. Власник також має право звернутися до суду з позовом про визнання незаконним правового акту, що порушує право власності. Таке право передбачено ст. 393 Цивільного кодексу України, де вказано, що правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника визнається судом незаконним та підлягає скасуванню. Оскаржуваний наказ порушує наше право на вільне та незалежне від будь-кого користування та розпорядження належним ь л майном, оскільки дає право на відключення від мереж централізованого опалення лише за згодою інших співвласників багатоквартирного будинку.
Відносини щодо отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води регулюються між власниками окремих житлових приміщень та постачальниками таких послуг на підставі договорів про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, укладеними між конкретними споживачами та комунальними підприємствами, які надають такі послуги. Згідно вище зазначених договорів виконавці, тобто комунальні підприємства, зобов’язуються надавати споживачам вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а споживачі зобов’язуються своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором. У разі порушення умов договору однією із сторін договір може бути розірваний. Підставами для розірвання договору з ініціативи споживача може згідно п. 2е) ТИПОВОГО договору «Правил надання послуг з централізованого опалення постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, зникнення потреби в
отриманні послуги, або відмова споживача від, користування послугами, або невиконання умов договору виконавцем. Тому, оскільки позивача не задовольняє якість послуг наданих виконавцем і ми виявили намір розірвати договір про отримання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, відокремитися від мережі централізованого опалення.
Враховуючи вимоги ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суб’єктів владних повноважень повинні бути прийняті на підставі та у відповідності із Конституцією та законами України, обґрунтовано,
пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи.
Однак в даному випадку Наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2005 року «Про затвердження порядку відключення окремих житлових будинків від мереж

централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання»прийнятий без врахування інтересів власників окремих житлових приміщень та з порушенням їх прав щодо вільного користування та розпорядження майном.
Тому, враховуючи все викладене на підставі «Правил надання послуг з централізованого постачання, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року, наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України «Про затвердження порядку включення окремих житлових будинків від теплових мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання»прийнятий без врахування інтересів власників окремих житлових
приміщень та з порушенням прав щодо вільного користування та розпорядження майном.
Відповідно до ч.1 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом. Право особи на звернення до суду, у тому числі адміністративного, на захист її прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом є одним із найважливіших прав, гарантованих Конституцією України. Законодавством про судоустрій, Кодексом адміністративного судочинства України гарантується усім суб’єктам правовідносин захист їх прав , свобод і законних інтересів. Кожен має право звернення до суду і будь-які угоди про ВІДМОВУ від звернення є недійсним.
За обставини, коли права позивача, як власника квартири, були порушені оскаржу вальними ним актом суб’єкта владних повноважень, то відповідно до ст.55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Незважаючи на те, що в даному випадку порушено цивільні права фізичних осіб щодо розпорядження майном, яке
перебуває у приватній власності, відповідно до п.1 ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Враховуючи все вищенаведене, суд вбачає підстави у визнанні незаконним наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007р. №169 «Про затвердження змін до наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005р. №4».
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та
законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для
прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;

6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій
дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими
несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю, або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у ра^ задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб’єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення
Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 8 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може визнати нормативно-правовий акт незаконним чи таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили, повністю або в окремій його частині, та з урахуванням вимог цієї норми, суд не вбачає підстав для задоволення вимог щодо скасування оскаржувального акту.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, відповідач не надав суду належних доказів щодо правомірності прийнятого ним податкового повідомлення - рішення.

Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163, 171 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1) Адміністративний позов задовольнити частково.
2.)Визнати незаконним наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року №169 «Про затвердження змін до наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-

комунального господарства України від 22 листопада 2005 р. №4».
3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
4. Судові витрати в розмірі 3,40 грн. покласти на користь позивача.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви* про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Головуючий Суддя В.І. Келеберда
Судді Я.І. Добрянська
В.М. Кочан
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі -20.06.2008р

Так что каждый из Желтоводцев имеет право отключатся от системы отопления и решение наших властей не совсем законно!


Прислала Наталья

 
Комментарии

09/04/2009

Если коротко, то всякий имеет право расторгнуть договор о предоставлении услуги если его не устраивает услуга (централизованное отопление).

Также всякий имеет полное право свободно распоряжаться своей собственностю (система отопления в квартире).
Поэтому всякий имеет право расторгнуть договор с теплосетями и поставить себе ту систему отопления, которую хочет.
 
Ответчик (теплосети) говорит, что отключение от централизованного отопления нарушает гидродинамический балланс, что приводит к некорректному распределению тепла для других абонентов и нарушает их права.
 
Но поскольку все отношения по предоставлению услуги (централизованное отопление) регулируется соответствующими договорами между теплосетями и абонентами, владелец квартиры никак не может напрямую нарушать права других абонентов (с ними у него никаких отношений нет) - поэтому нарушение гидродинамического баланса становится проблемой теплосетей - они не имеют законного основания отказать человеку в отключении и обязаны по договорам обеспечивать других абонентов теплом.
 
На основании этого и было вынесено постановление о незаконности запрета.

 
Судя по всему, так все и есть, если только теплосети не докажут что технически невозможно обеспечить гидродинамический балланс в доме если отключился один или несколько абонентов (в чем я сомневаюсь).
 
Если что понял не так - поправтьте.

09/04/2009

В соответствии с требованиями ст. 19 Закона Украины „Про обращение граждан” комиссия исполкома должна объективно и вовремя рассмотреть письменное заявление, принять решение в соответствии с требованиями действующего законодательства и сообщить заявителю, о результатах рассмотрения в соответствии со ст.20 указанного закона в месячный срок. Соответствующего к требованиям ст.59 Закона Украины „Про местное самоуправление в Украине” комиссия исполкома должна принимать нормативные и другие акты в форме решений, поэтому рассмотрение заявления на заседании исполкома должно бать при участии заявителя и принять мотивированное решение по заявлению в его присутствии.
Исполком свой отказ мотивирует тем, что отключение от сетей центрального отопления и горячего водоснабжения проводится только для жилых домов в целом.
В результате указанных действий человек противоправно ограничевается в реализации своих законных прав владельца квартиры поскольку не имеет возможности воспользоваться своим правом предусмотренным в. ст. 316, 317, 319 Гражданского кодекса Украины. Своим отказом исполком нарушает требования п.1 ст. 321 Гражданского кодекса Украины, поскольку ограничивает право владельца распоряжаться своим имуществом. Кроме того, исполком ставит в зависимость от других жильцов дома какие в настоящее время не имеют возможности установить индивидуальное отопление. В святи с отказом человек не может отключится от системы центрального отопления вынужденн оплачивать в завышенном размере фактически ненаданые ему услуги по теплоснабжению квартиры, чем грубо нарушаются права , установленные в. 41 Конституцией Украины.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Про затвердження Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання 

Наказ Міністерства будівництва, архітектури та

житлово-комунального господарства України

від 22 листопада 2005 року N 4

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України

9 грудня 2005 р. за N 1478/11758


На виконання п. 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року N 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Порядок), що додається.

2. Подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України у визначений законодавством термін.

3. Довести цей наказ до відома Ради міністрів АР Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра згідно з розподілом функціональних обов'язків.


 Міністр                                                                              
П. С. Качур ПОГОДЖЕНО:

Голова Державного комітету 

України з питань регуляторної

 політики та підприємництва                                        
А. В. Дашкевич
 


Заступник Голови Державного 

комітету України з питань

житлово-комунального господарства                      
О. Б. Лотоцький  Виконуючий обов'язки

Міністра економіки України                                          
В. Ігнащенко  Заступник Міністра

охорони здоров'я України                                          
С. П. Бережнов   Заступник Голови

Держспоживстандарту України                                  
В. П. Вівчарик  Заступник Голови

Антимонопольного комітету України                      
С. М. Мороз  
  

ЗАТВЕРДЖЕНО

наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України

від 22 листопада 2005 р. N 4Зареєстровано

в Міністерстві юстиції України

9 грудня 2005 р. за N 1478/11758

                                                                 Порядок

відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання

                                   
1 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ 

1.1 Цей Порядок визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі - ЦО і ГВП) житлового будинку (секції, під'їзду) або його окремих приміщень при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП.

1.2 Для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії (склад комісії наведено в додатку 1). Засідання постійно діючої міжвідомчої комісії відбуваються у міру потреби, але не рідше одного разу на місяць.

1.3 Дія цього Порядку не поширюється на власників, наймачів (орендарів) окремих приміщень, які були відокремлені від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та користуються автономним теплопостачанням до набрання чинності цим Порядком. 

1.4 У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:


система автономного теплопостачання будинку або його частини (секції, під'їзду) - сукупність джерела теплової енергії потужністю до 1 Гкал/год., розміщується в межах цього будинку (частині будинку, надбудові чи прибудові до цього будинку), внутрішньобудинкових мереж і систем теплопостачання окремих приміщень; система індивідуального (поквартирного) теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) - система, яка розташована в окремому приміщенні в межах даної квартири та призначена для обслуговування цієї квартири.

Інші терміни вживаються у значеннях, визначених Законами України "Про житлово-комунальні послуги" та "Про теплопостачання".

2 Порядок розгляду та прийняття рішення про відключення окремих приміщень житлового будинку від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання

2.1 Для вирішення питання відключення окремих приміщень житлового будинку від мереж централізованого опалення власник, наймач (орендар) приміщення повинен звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.

У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник, наймач (орендар) приміщення зазначає причини відключення.

У разі бажання власників, наймачів (орендарів) окремих приміщень відключити весь житловий будинок, секцію або під'їзд будинку від мереж ЦО і ГВП вони подають до Комісії колективну заяву про надання дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП квартири (нежитлового приміщення, секції, під'їзду, будинку) і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання (додаток 2). До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку, секції або під'їзду щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП, засвідчена власником будинку або уповноваженою ним особою.

2.2 Комісія після вивчення конкретних умов у місячний термін приймає рішення, яке має враховувати затверджений план перспективного розвитку систем централізованого теплопостачання, існуючий стан мереж енергозабезпечення даного поселення або окремого мікрорайону.

Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника.

Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний термін надається заявникові.

2.2.1 При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.


2.2.2 Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є неможливість забезпечення, у разі відокремлення приміщення даного споживача (секції, під'їзду) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому.

У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку.

2.2.3 Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія може запропонувати перенести розгляд його заяви на погоджений термін у зв'язку з підготовкою рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку (під'їзду або секції).

При відмові заявника від перенесення терміну розгляду його заяви Комісія приймає рішення відповідно до пункту 2.2. 2.3 Отримання технічних умов може виконуватись безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією.

2.3.1 Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником.

2.4 Проект індивідуального (автономного) теплопостачання повинен відповідати вимогам чинних нормативних документів. Вибір запропонованих схем може супроводжуватися економічними розрахунками.

Основні технічні рішення теплопостачання житлових будинків і їх окремих приміщень (квартир, нежитлових приміщень, секцій, під'їздів) при відключенні від мереж ЦО і ГВП наведено в додатку 3.

2.4.1 Разом з проектом індивідуального (автономного) теплопостачання надаються:


- технічні рішення з розрахунками щодо реконструкції існуючої системи теплопостачання: перенесення транзитних стояків, їхня ізоляція, можливе перекладання розподільчих трубопроводів, стояків, заміна дросельних діафрагм, елеваторів, теплолічильників тощо;

- проект теплоізоляції огороджувальних конструкцій, які відокремлюють приміщення з індивідуальним (автономним) теплопостачанням від сусіднього та, можливо, і зовнішніх огороджувальних конструкцій;

- значення тепловіддачі транзитних стояків та трубопроводів, які проходять приміщенням з індивідуальним (автономним) теплопостачанням і, при потребі, теплові навантаження місць загального користування;

- розраховані теплові навантаження об'єкта (квартири, нежитлового приміщення, секції, будинку).

2.4.2 Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж.

2.5 Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи.

Роботи з відключення виконуються у міжопалювальний період.

2.6 По закінченні робіт складається акт про відключення квартири (нежитлового приміщення, секції, під'їзду, будинку) від мереж ЦО і ГВП (додаток 4) і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження.

2.7 Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

2.8 Для виконання робіт з підготовки внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП до опалювального сезону після відключення приміщення від мереж його власник, наймач (орендар) зобов'язаний надавати представнику виконавця послуг з ЦО і ГВП можливість доступу до транзитних трубопроводів відповідно до порядку їх технічного огляду, установленого Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 N 76, зареєстрованими у Мін'юсті України 25.08.2005 за N 927/11207.


Начальник Управління

експлуатації житлового фонду                                                           
В. М. Кірюшин


ДОДАТОК 1

до пункту 1.2 Порядку відключення окремих

приміщень житлових будинків від мереж

централізованого опалення та постачання

гарячої води при відмові споживачів від

централізованого теплопостачання Склад постійно діючої міжвідомчої комісії органу місцевого самоврядування або місцевої виконавчої влади з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП

Склад комісії:

Голова комісії: заступник керівника органу місцевого самоврядування або виконавчої влади.

Члени комісії:

• депутат органу місцевого самоврядування (за згодою);

• представник районного (місцевого) житлового управління;

• представник власника житлового будинку або уповноваженої ним особи;

• представник організації газопостачання;

• представник організації електропостачання;

• представник організації водопостачання;


представник екологічної інспекції (за згодою);

• представник районного відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства;

• представник пожежного нагляду (за згодою);

• представник місцевої установи (закладу) держсанепідслужби;

• представник організації теплопостачання.
Начальник Управління

 експлуатації житлового фонду                                                          
В. М. Кірюшин        

ДОДАТОК 2

до пункту 2.1 Порядку відключення окремих приміщень

житлових будинків від мереж централізованого опалення

та постачання гарячої води при відмові споживачів

від централізованого теплопостачанняДо міжвідомчої комісії з розгляду

питань відключення від мереж ЦО і ГВП

від


___________________________________

______________________                                                                 Заява

про надання дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП квартири (нежитлового приміщення, секції, під'їзду, будинку) і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання


Прошу надати дозвіл на відключення від мереж ЦО і ГВП квартири (нежитлового приміщення, секції, під'їзду, будинку) та влаштування індивідуального (автономного) опалення та гарячого водопостачання квартири (нежитлового приміщення, секції, під'їзду, будинку) за адресою ______________________________


                  Дата                                                              
 Підпис   


  
Начальник Управління 

експлуатації житлового фонду                            
В. М. Кірюшин    
  

ДОДАТОК 3


до пункту 2.4 Порядку відключення окремих приміщень

житлових будинків від мереж централізованого опалення

та постачання гарячої води при відмові споживачів

від централізованого теплопостачання

 

 

Основні технічні рішення теплопостачання житлових будинків і їх окремих приміщень (квартир, нежитлових приміщень, секцій, під'їздів) при відключенні від мереж ЦО і ГВП

Кількість поверхів Види теплоспоживання

Джерело теплопостачання,

що допускається

Енергоносій Видалення продуктів згоряння Приплив повітря для згоряння
1 2 3 4 5 6
 Від 2 до 10 поверхів та вище  
Опалення, ГВП
 Автономна котельня дахова або прибудована1)  Природний газ низького або середнього тиску, зріджені вуглеводневі гази  Природне або механічне вертикальною димовою трубою
 
 
 2 - 5 поверхів з існуючими газовими колонками             ГВП  
Існуючий проточний газовий водонагрівач
 
Природний газ низького тиску, зріджений вуглеводневий газ від мережі або від індивідуальних балонних установок для 2-поверхових будинків
 В існуючий димохід у будівельних конструкціях  З приміщення, де встановлено водонагрівач
   Опалення

 Індивідуальний побутовий одноконтурний газовий котел з відкритою камерою згоряння та водяною системою опалення:

- в окремій квартирі

- в усіх квартирах секції

- в усіх квартирах

 Природний газ низького тиску, зріджений вуглеводневий газ від мережі або від індивідуальних балонних установок для 2-поверхових будинків  Природне.

В існуючий димохід у будівельних конструкціях2)
 З приміщення, де встановлено котел3)
 2 - 5 поверхів без газових колонок  ГВП1) та опалення  Індивідуальний побутовий газовий котел двоконтурний з відкритою камерою згоряння та водяною системою опалення:

- в окремій квартирі

- в усіх квартирах секції

- в усіх квартирах
 Газ природний, газ зріджений вуглеводневий  Природне, індивідуальним димоходом з металевої теплоізольованої труби або з жаро-, морозостійких будівельних конструкцій4)  З приміщення, де встановлено котел3)
     Індивідуальний побутовий газовий котел двоконтурний з герметичною камерою згоряння та водяною системою опалення:

- в окремій квартирі

- в усіх квартирах секції

- в усіх квартирах житлового будинку
 Газ природний, газ зріджений вуглеводневий

 
Примусове, в індивідуальний зовнішній вертикальний герметичний теплоізольований
металевий димохід4), 5)

Примусове герметичними індивідуальними димовими трубами крізь зовнішню стіну в атмосферу4), 5)

 Механічний примусовий з атмосфери
 7 - 9 - 10 поверхів  ГВП, опалення  Індивідуальний побутовий газовий котел двоконтурний з герметичною камерою згоряння та водяною системою опалення:

- в окремій квартирі

- в усіх квартирах секції

- в усіх квартирах житлового будинку
 Газ природний низького тиску

 Примусове, зовнішніми вертикальними герметичними теплоізольованими димоходами4), 5)

Примусове, індивідуальним герметичним димоходом крізь зовнішню стіну в атмосферу6)

 Механічний примусовий з атмосфери
 > 10 поверхів  ГВП  Проточний або ємкісний електроводонагрівач7)  Електричний струм напругою 220 В  - -
   Опалення  Місцевими електричними теплонакопичувачами7)  Електричний струм напругою 220 В  -  -________

1) Для південних районів за економічної доцільності для 2 - 5-поверхових будинків можливе використання сонячних колекторів з метою попереднього нагріву води для ГВП.

2) Відведення димових газів від додаткового обладнання в існуючий димохід можливе в разі перевірки його пропускної спроможності.

3) Згідно з ДБН В.2.5-20-2001, п. п. 6.37, 6.38, 6.39.

4) Установлення димоходу (повітропроводу) зовні будинку узгоджується з органами архбудконтролю.

5) Користуватися загальним герметичним димоходом для підключення приладів з відкритою камерою згоряння забороняється.

6) Відведення продуктів згоряння від газових приладів з герметичною камерою згоряння дозволено ДБН В.2.5-20-2001, п. п. 6.34, 6.35. Розміщення отворів для викидних газів на фасадах будівель згідно з додатком "Ж" ДБН В.2.5-20-2001.

За умов складної конфігурації навколишньої забудови або топографії місцевості виконується розрахунок розсіювання шкідливих речовин димових газів та узгодження його з органами санітарного нагляду.

7) За економічним обґрунтуванням та дозволом електропостачальної організації при технічній можливості.

Примітки:

При виконанні індивідуального опалення рекомендовано застосовувати в усьому будинку однотипні прилади з одним енергоносієм: газ, електроенергія.

Проектування та будівництво електроопалення приміщень з використанням електричних кабельних систем допускається незалежно від кількості поверхів та повинно проектуватись відповідно до ДБН В.2.5-24-2004 "Електрична кабельна система опалення".


Начальник Управління

експлуатації житлового фонду                                                        
В. М. Кірюшинм   

ДОДАТОК 4

до пункту 2.6 Порядку відключення окремих приміщень

житлових будинків від мереж централізованого опалення

та постачання гарячої води при відмові споживачів

від централізованого теплопостачанняЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням міжвідомчої комісії

з розгляду питань відключення

від мереж ЦО і ГВП
Протокол від "___" __________ 200_ р. N ___Голова комісії

_______________________ (П. І. Б.)

                                                                     АКТ

про відключення квартири (нежитлового приміщення, секції, під'їзду, будинку) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП м. ____________                                                                            "___" ____________ 200_ р.  1. Акт складено представником власника будинку або уповноваженою ним особою 

 ____________________________________________________________________________,

                                                                               (П. І. Б., найменування підприємства)

 

 

представником монтажної організації _____________________________________________________,

                                                                               (П. І. Б., найменування підприємства)

 

 

представником виконавця послуг з ЦО і ГВП ____________________________________________ та

                                                                               (П. І. Б., найменування підприємства)

 

 

власником, наймачем (орендарем) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженою ними особою (при відключенні секції, під'їзду, будинку) __________________________________________,

                                                                                (П. І. Б.)

 

 

які підтверджують відключення квартири (нежитлового приміщення, секції,

 ____________________________________________________________________________
                                                                      (непотрібне закреслити)

 

 

під'їзду) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП будинку за адресою

 _______________________________________________________________________________

 _______________________________________________________________________________.
                                

 

                                                    (N житлового будинку, вулиця, N квартири) 

2. Відключення виконано шляхом видимого розриву заварюванням приєднань радіаторів (конвекторів) _____ шт., заварюванням стояків _____ шт., залишено транзитних неізольованих стояків діаметром d = ____ мм, ____ шт., ізольованих стояків діаметром d = ____ мм, _____ шт., заварюванням уводів ГВП у квартиру d = ____ мм, _____ шт.

3. Акт складено в трьох примірниках для кожної із сторін.Представник власника будинку або уповноважена ним особ                                                   _______________________
                 (підпис) 


Представник монтажної організації                                                           _______________________
                 (підпис) 


Представник виконавця послуг з ЦО і ГВП                                                _______________________
                 (підпис) Власник, наймач (орендар) квартири (нежитлового приміщення)

або уповноважена ними особа  
                                                                                                           _______________________
                                                                                                                        (підпис) 

Начальник Управління

експлуатації житлового фонду                                                                    В. М. Кірюшин  
 

ПРАВИЛА надання населенню послуг з водо-, теплопостачання та водовідведення

(затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 1997 р. N 1497)

Ці Правила регулюють відносини між споживачами і виконавцями у наданні послуг з централізованого холодного та гарячоговодопостачання, тепло-постачання (центральне опалення) таводовідведення (далі - послуги). Правила обов'язкові для виконання усіма споживачами і виконавцями послуг незалежно від форм власності і підпорядкованості.

1. Послуги надаються споживачеві безперебійно або за графіком, затвердженим відповідними місцевими державнимиими адміністраціями або органами місцевого самоврядування, виключаючи час перерв:

на проведення ремонтних і профілактичних робіт;

на міжопалювальний період для систем опалення;

на ліквідацію наслідків, пов'язаних з дією непереборної сили.

6. Виконавець зобов'язаний проінформувати споживача (письмово, через оголошення в засобах масової інформації) про невідповідність мінімально достатнього рівня послуг вимогам цих Правил та відповідно зменшити суму плати за послуги, що надаються споживачеві.

9. Права, обов'язки та відповідальність виконавця і споживача, перед-бачені цими Правилами, набирають чинності з моменту укладення договору.

Сторони не можуть відмовитися від укладення або продовження терміну дії договору, якщо він відповідає цим Правилам за умови, що споживач не має наміру відмовитися від користування послугами.

У разі відмови споживача від користування послугами з водо-, теплопостачання та водовідведення він має право розірвати договір та вимагати відключення відповідних мереж. При цьому заборгованість за отримані послуги та витрати, пов'язані з відключенням, повинні бути відшкодовані споживачем у добровільному або судовому порядку.

34. Споживач не має права самовільно, з порушенням проектних рішень пере-обладнувати і використовувати не за призначенням та псувати санітарно-технічне обладнання житлових будинків і житлових приміщень.

35. Виконавець має право припиняти надання послуг у разі несплати вартості наданих послуг понад три місяці або понад термін, встановлений договором

(але не менш як на три місяці);

36. Виконавець зобов'язаний:

своєчасно укладати договори про надання послуг;

надавати послуги відповідно до вимог актів законодавства, нормативних документів та умов договору;


ознайомити споживача з Правилами користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, цими Правилами та витягами з Правил користування системами комунального водопостачання і водовідведення в містах і селищах України, Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, Правил користування системами теплопостачання, Правил обліку відпуску теплової енергії, Правил технічної експлуатації тепловикористовуючих установок і теплових мереж та інших нормативних актів і документів, які регламентують надання послуг;

здійснювати у терміни, передбачені договором, технічне обслуговування та ремонт внутрішньобудинкових (квартирних) систем водо-, теплопостачання та водовідведення, вживати своєчасних заходів до ліквідації аварійних ситуацій, усунення порушень якості послуг, які надаються споживачеві, та вести облік вимог (претензій), які пред'являє споживач у зв'язку з порушенням встановленої якості послуг і терміну усунення недоліків

протягом п'яти календарних днів розглядати претензії споживача та своєчасно здійснювати відповідні перерахунки розміру плати за надані послуги у разі зниження їх якості, в тому числі за власною ініціативою;

припиняти за письмовою вимогою споживача надання послуг з холодного і гарячого водопостачання, центрального опалення (за наявності технічної можливості) та водовідведення на період тимчасової відсутності споживача та членів його сім'ї, опломбовуючи запірні вентилі на вводі у квартиру (приватний будинок);

поновлювати надання послуг протягом доби після ліквідації заборгованості, усунення порушень та оплати споживачем робіт з припинення та відновлення надання послуг згідно з абзацами сьомим і восьмим пункту 32.


41. У разі порушення виконавцем умов договору споживач викликає представника виконавця для складання та підписання акта - претензії споживача, в якому зазначаються терміни, види, показники порушень тощо (форму типового акта-претензії наведено у додатку N 3 до цих Правил).

Акт складається споживачем та представником виконавця і скріплюється їхніми підписами. У разі неприбуття представника виконавця в погоджений умовами договору термін або відмови від підписання акта він вважається дійсним, якщо його підписали не менш як три споживачі, що проживають у будинку, або виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення.

42. Акт - претензія споживача подається виконавцю, який у п'ятиденний термін вирішує питання про перерахунок розміру платежів або видає споживачеві обгрунтовану відмову в задоволенні його претензій.

Виконавець може відмовити в задоволенні претензій споживача щодо відхилен-ня показників у наданні послуг згідно з умовами договору на підставі даних реєстраційних технічних засобів, атестованих і опломбованих відповідними органами Держстандарту, та аналізу якості води на підставі проб, узятих безпосередньо відповідними органами санітарно-епідемічного нагляду.

43. Якщо між споживачем і виконавцем не досягнуто згоди про надання та оплату комунальних послуг, їх якість тощо, спірні питання вирішуються в установленому законодавством порядку.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Права потребителей в сфере жилищно-коммунальных услуг 03.02.2008, 11:44 |
Права потребителей в сфере жилищно-коммунальных услуг определены и защищены Законом Украины «О защите прав потребителей» (далее Закон…), Законом Украины «Про жилищно-коммунальные услуги» и другими нормативными актами, действующими в Украине.
Согласно Закону…, потребителями жилищно-коммунальных услуг являются граждане, использующие и оплачивающие эти услуги, или намеревающиеся из приобрести для собственных бытовых нужд.
Статьей 6 Закона… установлено право потребителей услуг требовать от их исполнителей, чтобы качество приобретенной (оплаченной) услуги отвечало требованиям нормативных документов (ГОСТов, техусловий, санитарных, строительных норм и правил и др.), условиям договоров, а также информации об услуге, предоставляемой ее производителем или исполнителем.
Статьей 15 Закона… установлено право потребителей на получение необходимой, доступной и достоверной информации об услугах – их стоимости, порядка предоставления и оплаты, качественных и количественных показателях и размерах снижения платы за услуги в случаях ухудшения этих показателей, порядке предъявления претензий и другой.
Статьей 17 Закона… запрещается принуждать потребителя приобретать (оплачивать) услуги ненадлежащего качества и ненужного ему ассортимента.
Взаимоотношения между потребителями и исполнителями услуг по централизованному теплоснабжению и водоотведению регулируются «Правилами предоставления населению услуг по водо- теплоснабжению и водоотведению» (далее «Правила…») утвержденные Постановлением Кабинета Министров Украины от 21.07.2005 го. №630, которые являются обязательными для выполнения всеми потребителями и исполнителями услуг, независимо от форм собственности и подчинения.
Согласно п. 8 «Правил…» услуги должны предоставляться потребителю в соответствии с письменным договором, который разрабатывается исполнителем в соответствии с типовым договором (приложение №1 к «Правилам…») и заключается по его инициативе.

Согласно «Правил…» права, обязанности и ответственность исполнителя и потребителя, предусмотренные «Правилами…» вступают в действие с момента подписания договора.
Требования к количественным и качественным показателям услуг определяются договором.
Согласно «Правил…» режим предоставления услуг, их качественные и количественные показатели должны отвечать:
- по холодному водоснабжению – санитарно-гигиеническим требованиям к качеству подаваемой воды, а также расчетному расходу воды в точке разбора (в квартире, в частном доме), который должен составлять не менее 0,2 л/сек при (наличии водонагревателя давления воды не ниже 0,6 гкс/см2;
- по горячему водоснабжению – санитарно-гигиеническим требованиям к качеству и температуре нагревания воды, которая должна находиться в пределах не ниже +50 С и не выше +75 С, а также расчетному расходу воды в точке разбора, который должен быть не менее 0,18 л/сек;
- по теплоснабжению (централизованному отоплению) – нормативная температура воздуха в жилых помещениях жилых домов, согласно санитарным нормам и правилам, должна быть не ниже +18 С (при условии выполнения потребителями мер по утеплению внутренних поверхностей оконных рам и дверных проемов в квартире);
- по водоотведению – отведение сточных вод с соблюдением надлежащего санитарно-гигиенического состояния жилых, подвальных помещений жилого дома и придомовой территории.
Согласно «Правил…» начало и окончание сезона определяется органом местной исполнительной власти, или органом местного самоуправления, исходя из климатических условий, когда среднесуточная температура наружного воздуха не выше +8 С в течение трех суток.
В случае отказа потребителя от использования услуг водо- теплоснабжения и водоотведения, он имеет право расторгнуть договор и требовать отключения соответствующих систем. При этом задолженность за использованные услуги и затраты, связанные с отключением, должны быть возмещены потребителем в добровольном или судебном порядке.

Согласно «Правил…», плата за предоставленные услуги вносится ежемесячно по нормам и тарифам, утвержденным в установленном порядке органом местной исполнительной власти (исполкомами).
В соответствии с Законом Украины «О жилищно-коммунальных услугах» установление цен и тарифов за выполнение работ и оказание услуг предприятиями ЖКХ, установление норм их потребления и контроль за их использованием, а также соблюдение законодательства по защите прав потребителей по данным вопросам относится к компетенции исполнительных органов местного самоуправления.
Кабинетом Министров Украины принято Постановление от 12.07.2005 г. за №560 «Про утверждение Порядка формирования тарифов на услуги по содержанию домов, сооружений и придомовых территорий и типового договора об оказании услуг по содержанию домов и придомовых территорий».
Этим порядком предусмотрено, что размер тарифов определяется по каждому отдельному дому отдельно, в зависимости от количественных показателей фактического оказания услуг, с учетом обеспечения надежного санитарно-гигиенического состояния домов и сооружений и придомовых территорий в соответствии с типовым перечнем услуг.


 

Жилищно-коммунальные услуги – изучаем свои права

С наступлением холодов многие потребители испытывают дискомфорт в своих квартирах. Отсутствие тепла и горячей воды, оказание услуг в неполном объеме – далеко не полный перечень их претензий к исполнителям жилищно-коммунальных услуг. Вместе с тем при низком уровне услуг начисления производятся по полному тарифу. Чтобы разобраться в нюансах этой ситуации, обратимся к действующему законодательству Украины в сфере жилищно-коммунальных услуг. Надеемся, что консультация юристов из общественной приемной Союза потребителей поможет вам, дорогие читатели, доказать свои права и истребовать получение качественных услуг на деле, а не на бумаге

Договор на предоставление жилищно-коммунальных услуг

Чтобы соблюдались права и законные интересы потребителя при предоставлении жилищно-коммунальных услуг, необходимо чтобы правоотношения в этой сфере услуг были оформлены договором. Это требования закона. Так, статья 19 Закона Украины «О жилищно-коммунальных услугах» от 24.06.04 г. № 1875-1У гласит о том, отношения между гражданами и предприятиями, оказывающими жилищно-коммунальные услуги, осуществляются исключительно на договорных условиях.

Статья 21 названного Закона обязывает исполнителя услуг подготовить и заключить с потребителем договор о предоставлении жилищно-коммунальных услуг согласно типовому договору с установлением ответственности за соблюдение его условий.


Кабинетом Министров Украины были приняты постановления от 12.07.05 г. № 560 «Об утверждении Порядка формирования тарифов на услуги по содержанию домов и сооружений и придомовых территорий...» и от 21.07.05 г. № 630 «Об утверждении Правил оказания услуг централизованного отопления, подачи холодной и горячей воды и водоотвода...». Указанными постановлениями были утверждены типовые договоры об оказании соответствующих услуг. Потребители имеют право ознакомиться с указанными документами, исполнители услуг не имеют права отказать им в этом. Только убедившись в том, что подготовленный исполнителем договор отвечает типовому договору, потребитель может его подписать. Помните, что согласно ст. 629 Гражданского кодекса Украины договор является обязательным для выполнения сторонами. Заключенный договор на оказание жилищно-коммунальных услуг не означает, что в квартирах сразу станет теплее, а возле дома чище, главное – при его наличии потребители будут защищены. Если сегодня при любом уровне выполнения услуг потребители их оплачивают, то при наличии договора потребитель будет платить только за оказанные ему услуги. А со временем потребители смогут добиться и существенного улучшения качества услуг.

Если услуги некачественные

Закон Украины «О жилищно-коммунальных услугах» (ст.20) устанавливает право потребителя на своевременное и качественное получение услуг согласно законодательству и условиям договора о предоставлении жилищно-коммунальных услуг. Право потребителей на надлежащее качество услуг и обслуживания гарантирует и Закон Украины «О защите прав потребителей» (ст.4). Если уровень оказываемых услуг не отвечает предъявляемым требованиям, потребитель имеет право на уменьшение размера платы за оказанные услуги. Для этого потребитель в соответствии со ст. 18 ЗУ «О жилищно-коммунальных услугах» имеет право пригласить представителя исполнителя для составления и подписания акта-претензии. В акте указываются сроки, виды, показатели нарушений и прочее. Представитель исполнителя обязан явиться на вызов потребителя не позднее срока, установленного договором. Акт-претензия составляется потребителем и представителем исполнителя и подписывается ими. Если представитель исполнителя не явится в срок, установленный договором, или необоснованно откажется от подписания акта-претензии, он считается действительным, если его подписали не менее двух потребителей. После чего потребитель передает акт-претензию исполнителю.

Если сегодня при любом уровне выполнения услуг (в том числе некачественном] потребитель их оплачивает, то при наличии договора на оказание жилищно-коммунальных услуг, он платит только за оказанные ему услуги который в течение трех рабочих дней решает вопрос о перерасчете платежей или вручает потребителю обоснованный письменный отказ в удовлетворении претензии. Потребитель имеет право на досудебное рассмотрение спора путем удовлетворения предъявленной претензии. Что касается споров относительно удовлетворения претензий, то они решаются в суде.


Обращаем внимание потребителей на приложение к Правилам оказания услуг централизованного отопления, подачи холодной и горячей воды, утвержденным постановлением КМУ от 21.07.05 г. № 630. В нем содержатся требования относительно количественных и качественных показателей услуг и уменьшения платы в случае их отклонения. Например, относительно начала и окончания отопительного сезона установлены такие требования: он должен начинаться и заканчиваться, если среднесуточная температура воздуха в течение трех суток составляет + 8 °С. Просрочка начала или досрочного окончания отопительного сезона влекут уменьшение платы на 3,3% месячной платы за каждый день превышения допустимого срока отклонения. А он составляет одни сутки от срока, установленного горгосадминистрацией или органом местного самоуправления. В течение отопительного сезона должно обеспечиваться бесперебойное теплоснабжение помещений. Допустимый срок отклонения – не более 12 часов в сутки, причем, один раз в месяц. При нарушении установленного требования плата уменьшается на 3,3% месячной платы за каждый день превышения допустимого срока отклонения.

Право потребителя на неоплату услуг


Как предусматривает ст. 20 Закона Украины «О жилищно-коммунальных услугах», потребитель имеет право на неоплату стоимости жилищно-коммунальных услуг на период временного отсутствия потребителя и/или членов его семьи, Для реализации этого права потребитель должен обратиться к исполнителю услуг с письменным заявлением и официальными документами, подтверждающими факт отсутствия. Это могут быть документы с места временного проживания, работы, лечения, обучения, прохождения воинской службы, отбывание наказания.

Например, чтобы не платить за услуги холодного и горячего водоснабжения на период временного отсутствия потребителя и членов его семьи, следует обратиться с заявлением к исполнителю указанных услуг для опломбирования запорных вентилей на вводе в квартиру или собственный дом. По письменному заявлению потребителя исполнитель возобновит оказание услуг, сняв пломбы. Такой порядок установлен п.32 Правил оказания услуг централизованного отопления, подачи холодной и горячей воды и водоотвода, утвержденных постановлением КМУ от 21.07.05 г. № 630.

Отопителыный сезон должен начинаться, если среднесуточная температура воздуха в течение трех суток составляет +8° С. Просрочка начала или досрочного окончания отопительного сезона влечет уменьшение платы на 3,3% месячной платы за каждый день превышения допустимого срока отклонения

Зинаида КОЗАК, юрисконсульт Днепропетровского регионального отделения Союза потребителей Украины pravoved@consumers.dp.ua,


Журнал «Потребитель+рынок», www.consumer.com.uaПРАВА ПОТРЕБИТЕЛЕЙ КОММУНАЛЬНЫХ УСЛУГ

Раздел посвящен правилам поведения потребителя при пользовании коммунальными услугами. К ним относятся услуги жилищно-эксплуатационных объединений по содержанию дома и придомовой территории, обеспечение квартир отоплением и горячей водой, газом, питьевой водой и водоотведением, электроэнергией.

Сложность проблемы заключается в том, что совсем недавно почти все расходы по содержанию дома и оплате коммунальных услуг несло государство. В настоящее время это по многим причинам невозможно. Поэтапно население привыкает оплачивать коммунальные услуги за свой счет в полном объеме, что для многих семей представляет определенную сложность в финансовом и психологическом плане. Возникает ряд проблем.

Первая из них - вопрос об оплате только тех коммунальных услуг, которые фактически оказаны. В идеальном случае вопрос полностью решается путем установки счетчиков газа, тепла, воды. Многим это не по карману, но многие просто не знают о такой возможности и как ее реализовать. Без счетчиков население вынуждено для защиты своих интересов соблюдать достаточно сложные процедуры: фиксирование фактов нарушения нормативов по предоставлению коммунальных услуг, предъявление претензий, проведение перерасчетов, обращение в суд, исполнение решения суда.


Вторая проблема - сокращение расходов граждан на содержание дома и коммунальные услуги. Это возможно только в одном случае: научить людей быть хорошими хозяевами дома, в котором они живут. Только хозяйское отношение людей к дому может решить вопрос чистоты в подъездах, исправности лифтов, благоустойства придомовой территории, надлежащего состояния кровли, служебных помещений, инженерных сетей. На данном этапе эффективным считается установка счетчиков в целом на дом, что сокращает расходы в 2-3 раза.

Третья проблема - разрушение монополии коммунальных предприятий и выбор наиболее эффективного подрядчика коммунальных услуг. Право выбора получают органы самоуправления жильцов, которые могут ставить вопрос перед владельцем дома (горисполкомом или ведомством) о переводе дома на баланс товарищества жильцов.

Цель раздела дать потребителям минимально необходимые сведения для практического использования при решении проблем с коммунальными услугами на любой стадии готовности к полному самоуправлению домом и придомовой территорией с учетом новейшего законодательства Украины по данному вопросу.

Донецкое областное общество потребителей рекомендует гражданам для защиты своих прав придерживаться следующих стадий подготовки. Придется набраться терпения, потому что подготовка иска займет не один месяц, да и само рассмотрение дела будет длиться не меньше полугода.

Этап первый - определение цели. Как правило, перебои с отоплением, водой, другие проблемы происходят из-за износа инженерного оборудования дома. Первым делом вспомните, когда в вашем доме последний раз делали капитальный ремонт. Если это было более 30 лет назад, возникает задача-максимум - заставить ЖЭО, которое эксплуатирует ваш дом, провести капитальный ремонт. Задача-минимум - проведение текущего ремонта тех износившихся коммуникаций, которые доставляют больше всего неприятностей.


Для постановки вопроса о ремонте нужны доказательства неудовлетворительного состояния инженерных сетей. Вы заранее должны понимать, что эти документы вы будете добывать для суда.

Для того, чтобы действия жителей дома были скоординированы, образуйте инициативную группу, в которую войдут наиболее бойкие ваши соседи или поручите это дело одному человеку.

Этап второй - определение противника. Задача второго этапа определить, на какую организацию будет направлен удар, а также уточнить, какие организации являются для нее вышестоящими. Ваш оппонент - это, скорее всего, районное жилищно-эксплуатационное объединение, с которым у каждого из жильцов заключен договор найма жилого помещения (подтверждением договора является ордер на квартиру). Эти организации являются юридическими лицами, но их довольно жестко контролируют местные администрации.

Этап третий - сутяжный. Узнав, какой коммунальной службе предстоит выступать ответчиком в судебном процессе, начните собирать у всех жильцов дома сведения о фактах отключения воды или авариях, уже происшедших или происходящих с отопительной или другой системой вашего дома. По каждому факту напишите жалобы (в свободном изложении) на имя начальника ЖЭО. Каждую жалобу заканчивайте словами: "Прошу Вас принять меры к устранению недостатков, привести систему отопления (или какую-либо другую) в надлежащее состояние, а также прошу указать причины неисправностей. Ответ прошу дать в течение 10 дней". Подписать жалобу может руководитель инициативной группы, сам жилец, несколько жильцов в зависимости от объема неисправностей. Жалоба должна быть составлена в трех экземплярах: один отправьте в ЖЭО, другой в администрацию города или района, третью копию оставьте себе.


Если в период сбора доказательств происходят аварии с инженерным и электрооборудованием, действуйте немного иначе. Сообщите письменно в ЖЭО о факте аварии. Звонок по телефону в диспетчерскую нужен для оперативного устранения аварии, но в суде ссылаться на телефонный звонок нецелесообразно: трудно рассчитывать, что запись в диспетчерской книге дойдет до суда без искажений. Ответы на ваши жалобы подшивайте в папку.

Этап четвертый - претензия. Если в течение двух-трех месяцев ЖЭО никак не будет реагировать на ваши требования "привести инженерную систему в надлежащее состояние", пришло время составить претензию. Не обязательно, чтобы претензию подписывали все жильцы. Достаточно нескольких подписей или одной. Претензию следует отнести в ЖЭО или послать по почте в адрес ЖЭО заказным письмом с уведомлением о вручении и описью вложения. Копию жалобы оставьте себе и, если у вас ее приняли в ЖЭО, отметьте дату вручения и убедите работника ЖЭО поставить на ней штамп или печать.

Если начальник ЖЭО сразу откажет в удовлетворении ваших требований или в течение 2-3 месяцев не начнет действий по включению вашего дома в план капремонта, подготовьтесь к суду.

Этап пятый - экспертиза. Привлеките к проведению экспертизы проектную или строительную организацию, которая компетентна давать заключения о состоянии жилого дома и владеет для этого необходимой документацией. Такие организации есть в каждом регионе. Поставьте перед экспертом следующие вопросы:

1. Содержится ли ваш дом в состоянии, соответствующем стандартам и строительным нормам и правилам?

2. Какие работы следует произвести для приведения дома и придомовой территории в надлежащее состояние?


Не забудьте, что в порядке должны быть не только квартиры и инженерное оборудование, но также подъезды и территория возле дома.

Трудность, с которой вы столкнетесь, - сбор денег с ваших соседей на проведение экспертизы, поскольку это достаточно крупная сумма. Постарайтесь убедить жильцов, что это необходимо и что без экспертного заключения вам в суде будет очень трудно отстаивать их права.

Не возражайте против присутствия работников ЖЭО при проведении экспертизы, а наоборот - пригласите их на осмотр. Это важно, поскольку работники ЖЭО, пожелав затянуть рассмотрение дела, в суде скажут, что не доверяют экспертам, и суду придется назначать новую экспертизу.

Если по каким-либо причинам провести экспертизу не удалось, попробуйте обратиться в суд без этого заключения, но на первом судебном заседании заявите ходатайство о проведении экспертизы. Судья сам найдет эксперта и поручит ему это дело, однако оплатить экспертизу придется все-таки вам.

Если суд удовлетворит ваши требования, то деньги за экспертизу будут взысканы с ЖЭО. Для этого в суд нужно представить документ об ее оплате, поэтому не забудьте попросить экспертную организацию выдать вам квитанцию, выписанную на имя одного из жителей вашего дома. Если экспертизу делал частный эксперт, вам нужно будет предъявить в суд договор с ним и его расписку о получении денег.

Обратите внимание на оформление акта экспертизы или заключения специалиста. В нем обязательно должны быть указаны регалии экспертов, стаж работы; должны присутствовать следующие разделы: вопросы, поставленные перед экспертами; описательная часть; выводы.


Если у вас возникнут дополнительные трудности с оформлением заключения экспертизы, обратитесь за помощью в общество потребителей.

Этап шестой - обращение в суд. После получения заключения экспертизы можно подавать исковое заявление в суд. Истцом по этому делу может быть каждый желающий житель вашего дома. Коллективный иск нежелателен, он сопряжен с дополнительной сложностью сбора всех участников иска на каждое заседание суда.

Основная проблема, с которой сталкиваются потребители в судах по таким делам, - неявка представителя ЖЭО в суд. Самая действенная мера против этого - наложение ареста на счет ЖЭО на сумму вашего иска. Пишите заявление о наложении ареста на счет и предъявите его судье либо при подаче искового заявления, либо позже, во время судебного заседания..

Этап седьмой - исполнение решения суда. Получив решение суда, вы обретете новых союзников в лице судебных исполнителей, которых закон обязывает исполнять это решение.

Основные законодательные и нормативные документы, на которые следует ссылаться в исковом заявлении, изложены в приложении.

Особое место в жизни потребителей занимают услуги электроснабжения.

Основой для защиты Ваших прав является межгосударственный стандарт ГОСТ 13109-87 "Электрическая энергия. Требования к качеству электрической энергии в сетях общего назначения." В ГОСТ13109-87, кроме сакраментальной фразы "Несоблюдение стандарта преследуется по закону", перечислены показатели качества электроэнергии , даны их абсолютные и относительные характеристики и методы определения. Потребители
должны знать: стандарт предусматривает, что 95% времени каждых суток значения показателей качества электроэнергии не должны выходить за пределы нормальных значений. Нормальными считаются значения, когда напряжение отклоняется на 5% от номинального, т.е. от 209 до 233 В. Значение напряжения в послеаварийном режиме не должны превышать колебания в пределах 10% от номинального. Заметим, это допускается на короткий срок переходного периода - несколько секунд.

Именно на эти отклонения рассчитана вся электробытовая техника, в том числе много зарубежной, где наши проблемы с перенапряжениями у них вызывают недоумения. Только недавно появились эффективные аппаратные средства на домашнем уровне защитить бытовую технику, предназначенную для эксплуатации в наших сетях, от перенапряжений в сети электропитания. Они, как правило, встроены в телевизоры, видеомагнитофоны, кондиционеры. Например, для компьютеров применяются устройства бесперебойного питания, которые охраняют компьютер от неприятностей в сети электропитания.

Донецкое областное общество потребителей предлагает следующий порядок действий в случае перенапряжения в сети электропитания.

Правило 1. Интересуйтесь перед покупкой у продавца, приспособлены ли электробытовой прибор, который Вы намерены приобрести, для работы в наших электрических сетях.

Правило 2. Если риск последствий от перенапряжения велик, приобретите специальные наружные фильтры-удлинители. Они ставятся на один или несколько приборов и обеспечивают их защиту


Правило 3. Если фильтры не спасли, встроенные устройства не сработали, зафиксируйте факт. Позовите соседей, поинтересуйтесь, может быть у кого - то еще сгорели электроприборы. Они могли бы подтвердить факт в суде в качестве свидетелей. Обратите их внимание, чтобы они отметили для себя и потом для суда, как они узнали, что напряжение не 220, а 380 В. Это может быть гул холодильника, яркое свечение лампочек или их громкий хлопки, вой пылесоса, если Вы в это время работали по дому. Нужно указать, как Вы узнали, что напряжение повысилось. На зуб его же не попробуешь!? При этом можно пообещать соседям выступить в суде в качестве свидетеля на их процессе по поводу сгоревших электроприборов.

Правило 4. Определите противника, т.е. организацию , виновную в искажении перенапряжения. Если отгорел нулевой провод в щитовой дома, виновато ЖЭО: дом у них на балансе, они обязаны содержать его в надлежащем состоянии. Если копали траншею и задели кабель, виновата организация, проводящая работы. Если дерево упало на провода, виновата та организация, за которой закреплен данный участок дороги: организация должна вовремя обрезать деревья. Если сосед ремонтировал электропроводку в квартире и перепутал провода, виноват владелец дома: претензию к нему, а потом можно привлечь соседа в качестве соответчика. Если во дворе дома вели сварочные работы и подсоединились к фазе, от которой питается Ваша квартира, виновата организация, разрешившая подключение.

Правило 5. Соберите экспертные заключения, подтверждающие, что электроприбор вышел из строя от перенапряжения в сети, а не от старости. Это делают экспертные организации. Ваша задача проконтролировать, чтобы в заключении была фраза типа такой: взорвался электролитический конденсатор такой-то, оплавился резистор такой-то, обуглился трансформатор такой-то, что свидетельствует о попадании повышенного напряжения в первичную цепь электропитания"... или что-то в этом роде.


Правило 6. Ремонтируйте аппараты, платите свои деньги за ремонт, если ответчик не соглашается. Не забудьте получить от таксиста, эксперта, ремонтника документы, подтверждающие факт оплаты. Это для суда. В порядке обоснования суммы материального ущерба.

Правило 7. Если все процедуры выполнены правильно, пишите претензии всем причастным к аварии. Виновного найдет суд.

 


ПОЛОЖЕННЯ про систему технічного обслуговування, ремонту та реконструкції жилих будівель в містах і селищах України (КДП-204/12 Україна 193-91, затверджено наказом Мінжилкомунгоспа №135 від 31.12.91 г.)                                              1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Положення встановлює склад і порядок функціонування системи технічного обслуговування, ремонту та реконструкції жилих будівель.

1.2. Положення є обов’язковим для підприємств, організацій і установ, незалежно від форм їх власності та відомчого підпорядкування, кооперативів та товариств індивідуальних власників, які здійснюють технічне обслуговуваня, ремонт і реконструкцію жилих будівель в містах і селищах України.

1.5. Система передбачає проведення в жилих будівлях в процесі експлуатації такого комплексу робіт: технічного обслуговування, ремонтів та реконструкції.

1.6. Контроль за виконанням вимог системи технічного обслуговування, ремонту та реконструкції жилих будівель покладено на Держжитлокомунгосп України та місцеві органи влади або на створені ними відповідні структури управління.

2. ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ

2.1. Технічне обслуговування жилих будівель являє собою комплекс робіт, спрямованих на підтримку справності елементів будівель чи заданих параметрів та режимів роботи технічного обладнаня.

2.2.Перелік основних робіт по технічному обслуговуванню наведено в додатку3.

3. РЕМОНТ ЖИЛИХ БУДІВЕЛЬ

3.1. Ремонт будівлі - комплекс загальнобудівельних і спеціальних робіт і організаційно-технічних заходів по усуненню фізичного і морального зносу, не пов’язаних зі зміною техніко-економічних показників.

3.16. Перелік робіт по ремонту квартир, що виконуються за рахунок коштів наймачів і власників, наведено в додатку 9.


                                                                                                                                   Додаток 3.  

Перелік основних робіт по технічному обслуговуванню жилих будівель.

Роботи, що виконуються при профілактичному обслуговуванні конструкцій, технічного обладнання.

Ліквідація незначних несправностей в системах водопроводу і каналізації (заміна прокладок у водопроводних кранах, окремих кранів, зміщувачів, ущільнення згонів, зміна пошкоджених ділянок трубопроводів, ліквідація засмічень, регулювання змивних бачків, прочистка сифонів, притирання пробкових кранів і зміщувачів, набивка сальників, заміна поплавка, заміна гумових прокладок біля дзвона і шарового клапана, установка обмежувачів - дросельних шайб, очищення бачків від вапнякових відкладень та інше), закріплення приладів, що розхиталися, в місцях їх приєднання до трубопроводу, закріплення трубопроводів.

Ліквідація незначних несправностей в системах центрального опалення і горячого водопостачання (регулювання триходових кранів, заміна окремих душів, набивка сальників, дрібний ремонт теплоізоляції. Заміна сталевих радіаторів та трубопроводів, що потекли, розбирання, огляд і очищення грязевиків, повітрозбирачів, вантузів, компенсаторів регулюючих кранів, гвинтелів, засувок; очищення від накипу запорної арматури, водонагрівачів, змійовиків та ін., закріплення разхитаних приладів у місцях їх приєднання до трубопроводу, закріплення трубопроводів).

Ліквідація незначних несправностей електричних пристроїв (притирка і заміна лампочок, які перегоріли у підсобних приміщеннях, заміна або ремонт штепсельних розеток і вимикачів, дрібний ремонт електропроводки, заміна захисних вогнів, запобіжників автоматичних вимикачів, пакетних перемикачів ввідно-розподільних пристроїв, щитів і електроплит.


Перевірка наявності тяги в димо-вентиляційних каналах. Перевірка і відновлення заземлення ванн. Дрібний ремонт печей і вогнищ (закріплення дверцят, підтопочних листів та ін.) Прочищення каналізаційного лежака. Промазка суриковою замазкою свищів, ділянок гребенів стальної покрівлі та ін. Перевірка заземлення оболонки електрокабеля, заміри опору ізоляційних проводів. Перевірка заземлення обладнання (насосів, итових вентиляторів). Ліквідація дрібних несправностей електропроводки. Заміна штепсельних розеток і вимикачів. Регулювання і налагоджування ліфтів, ЗПП, дрідний ремонт сміттепроводів (закріплення затворів, стволів і ін.).

Роботи, які виконуються при підготовці жилих будівель до експлуатації в осінньо-зимовий період.

Утеплення віконних та балконних прорізів.Заміна розбитого скла вікон, склоблоків та балконних дверей квартир (за рахунок коштів наймачів).Утеплення вхідних дверей в квартирах (за рахунок коштів наймачів).Ремонт і утеплення трубопроводів на горищах і в підвальних приміщеннях. Укріплення і ремонт парапетних огороджень.

Ремонт, регулювання і гідравлічне випробування системи водопостачання і центрального опалення. Дрібний ремонт газового обладнання. Ремонт, утеплення і прочищення димо-вентиляційних каналів. Заміна розбитих склоблоків, скла, вікон, вхідних дверей і дверей допоміжних приміщень.

Закріплення прапородержаків, номерних знаків і вказівників. Ремонт і утеплення зовнішніх водорозбірних кранів і колонок. Ремонт і установка пружин доведення упорів на вхідних дверях. Ремонт і укріплення вхідних дверей.

Інші роботи.


Регулювання і налагодження системи центрального оплення в період її випробування. Регулювання і налагодження системи вентиляції. Промивка системи центрального опалення. Очищення та промивка водопровідних баків. Прочищення колодязів, дворової каналізації, дренажу. Скидання з покривель снігу і льоду. Очищення покривель від сміття, бруду, листя. Встановлення маяків на конструкційних елементах будівель для спостереження за деформаціями. Підготовка системи водостоків до сезонної експлуатації. Дрібний ремонт елементів диспетчеризації, кабельного телебачення, телеантен, протипожежної автоматики та димовидалення.

                                                                                                                                  Додаток 9.  

Перелік робіт по ремонту квартир, що виконуються за рахунок коштів наймачів в будинках державної і муніціпальної власності.

Фарбування стелі і стін жилих та підсобних приміщень квартир, лоджій, еркерів, балконів.Обклеювання стін і сталі обоями. Фарбування віконних рам і балконних дверей з внутрішньої сторони, фарбування підлоги жилих і підсобних приміщень, циклювання паркетної підлоги. Фарбування радіаторів, труб центрального опалення, газопроводу, водопроводу та каналізації. Фарбування зовнішніх стін з матеріалів наймодавця для мешканців одноповерхових одноквартирних будинків. Заміна віконних, дверних і пічних приладів, встановлення скла. Заміна або установка додаткових кранів, зміщувачів та іншого технічного обладнення, заміна полотен дверей, вбудованих шаф і оздоблення квартири (роботи виконуються наймачами за згодою з наймодавцем).

Ремонт чи заміна електропроводки від вводу в квартиру, заміна електроприладів та ін. Роботи по поліпшенню опорядження квартир. Ремонт штукатурки стін, стелі, перегородок окремих місць у приміщеннях жилих квартир. За замовленням наймачів проведення робіт по перебудові, переплануванню і підвищенню рівня благоустрою жилих приміщень відповідно до затверджених у встановленому порядку проектів. Дострокова заміна і ремонт покриття підлоги. Масляне фарбування віконних рам, балконних полотен і решіток з зовнішнього боку (за погодженням з
ЖЕО та місцевими архітектурними органами). 


ПРАВИЛА користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями (затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. N 572)1. Ці Правила визначають порядок користування приміщеннями, а також утримання житлових будинків і прибудинкових територій незалежно від відомчої належності і форми власності. Нормативні документи (правила, нормативи, інструкції) щодо використання та утримання житлового фонду розроблюються відповідними державними органами управління на основі цих Правил.

2. Використання квартир, одноквартирних будинків (надалі - будинків) здійснюється громадянами на основі приватної власності, найму або оренди.


3. За власником житлового будинку органом місцевої державної влади закріплюється прибудинкова територія.

4. Власник житла за рахунок власних коштів оплачуює всі витрати, пов'язані з утриманням житлового будинку і закріпленої прибудинкової території.

5. Технічне обслуговування і ремонт елементів житлових будинків і зовнішнього благоустрою, санітарне обслуговування допоміжних приміщень житлових будинків і прибудинкових територій здійснюють на договірній основі з власниками житла або з уповноваженим ними органом відповідні підприємства, які повинні дотримувати вимог цих Правил. При виявленні їх порушень власником

або уповноваженим ним органом вживаються заходи до винних у цьому осіб.

6. Власники житлових будинків зобов'язані:

· здійснювати своєчасне проведення їх ремонту;

· забезпечувати технічне обслуговування конструктивних елементів і технічного обладнання, санітарне обслуговування допоміжних приміщень і прибудинкової території;

· виконувати умови договірних відносин з підприємствами по обслуговуванню житла.


7. Квартири (кімнати) житлових будинків, що перебувають у державній і колективній власності, можуть надаватися громадянам в оренду або найом, а в будинках або квартирах, що перебувають у приватній власності, - в оренду. Піднайом кімнат (квартир) без дозволу власника житла не допускається.

8. Власники багатоквартирних житлових будинків або уповноважені ними органи:

· укладають договори на виконання робіт по обслуговуванню та ремонту будинку (будинків) з державними комунальними, приватними, колективними, сімейними підприємствами або окремими особами.

Власники будинків, що перебувають у приватній власності, здійснюють обслуговування і ремонт будинків власними силами або із залученням підрядних підприємств; оцінюють якість виконуваних робіт по утриманню житлових будинків і прибудинкових територій та застосовують передбачені договором санкції до підприємств по обслуговуванню житла за невиконання або неякісне виконання ними договірних зобов'язань.

9. Володіння квартирою на правах приватної власності засвідчується завіреним в установленому порядку документом про придбання квартири (договір купівлі-продажу, дарування і свідоцтво про право на власність, зареєстровані в органах технічної інвентаризації або в органах місцевої Ради народних депутатів).

10. Власники квартир у багатоквартирному будинку можуть утворювати товариства (об'єднання) власників квартир для забезпечення ефективного використання приватизованих квартир та управління ними і вирішення інших передбачених статутом питань. Власники квартир делегують товариству (об'єднанню) право виступати від їхнього імені з правами власника будинку і замовника на виконання робіт по його обслуговуванню і ремонту.

11. Власники житлових будинків мають право утворювати товариства (об'єднання) власників житлових будинків.

12. При наявності співвласників у багатоквартирному будинку між ними укладається угода на спільне володіння і пайову участь в утриманні будинку і прибудинкової території з визначенням уповноваженого співвласника.

13. Співвласники будинку, де не створено товариство (об'єднання), укладають договір на участь у витратах на утримання будинку і прибудинкової території.

14. Плата за використання теплової та електричної енергії, газу, за водопостачання і каналізацію та інші послуги (використання радіотрансляційної точки, колективної телевізійної антени, телефону тощо) власниками квартир (будинків) наймачами, орендарями вноситься за затвердженими в установленому порядку тарифами.

15. Користування всіма приміщеннями квартир у будинках державного і громадського житлового фонду здійснюється на підставі договорів найму або оренди.

16. Власник квартири має право за згодою членів сім'ї здавати в оренду квартиру (кімнати квартири). Використання орендарем квартири (кімнат) обумовлюється договором оренди, укладеним з власником квартири у письмовій формі. Власник квартири може укладати інші угоди, не заборонені законом.

Розмір орендної плати за приміщення узгоджується між сторонами. При визначенні орендної плати враховуються площа приміщень, що вноситься в оренду, фактичні витрати власника житла на обслуговування та ремонт будинку, сума відшкодування власникові вартості житла та інші витрати.


Орендодавці (власники квартир) зобов'язані подавати податковій інспекції декларацію про доходи від житла, переданого в оренду.

17. Власники квартир багатоквартирних будинків зобов'язані вносити на відповідний рахунок власника будинку плату за обслуговування і ремонт будинку.

Наймачі квартир (кімнат) вносять плату за найом житла, розмір якої встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Ці платежі і платежі за комуналльні та інші послуги власниками квартир, наймачами і орендарями вносяться щомісяця не пізніше 10 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено інші строки.

При простроченні внесення вказаної плати стягується пеня з розрахунку І процент від несплаченої суми за кожний день прострочення, але не більше 100 процентів загальної суми боргу.

18. Власники квартир, наймачі та орендарі зобов'язані використовувати приміщення житлових будинків за призначенням, забезпечувати збереження жилих і підсобних приміщень квартир та технічного обладнання будинків, дотримувати правил пожежної безпеки. При появі несправностей у квартирі вживати заходів до їх усунення власними силами або силами підприємств по обслуговуванню житла.

19. Переобладнання і перепланування жилих і підсобних приміщень, балконів і лоджій власниками квартир, наймачами і орендарями може провадитися лише з метою поліпшення благоустрою квартири за відповідними проектами без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у цьому будинку. Наймачі та орендарі квартир можуть виконувати вказані роботи тільки з дозволу власника будинку (квартири).


Ремонт, реконструкція і реставрація будинків, віднесених в установленому порядку до пам'яток історії та культури, провадяться з відома державних органів охорони пам'яток і під їх контролем.

20. Забороняється зберігати в приміщеннях житлових будинків вибухонебезпечні чи екологічно шкідливі речовини і предмети.

21. Не допускається виконання робіт та інші дії, що викликають псування приміщень, підвищений шум чи вібрацію, порушують умови проживання громадян.

22. Використання телевізорів, радіоприймачів, магнітофонів та інших гучномовних пристроїв дозволяється лише за умови зменшення звуку до ступеня, що не порушує спокою мешканців будинку. З 23 до 7 години у будинку повинен зберігатися спокій.

23. Утримання собак і кішок в квартирах дозволяється лише за умови дотримання Правил утримання собак і кішок у містах та інших населених пунктах, а в квартирах, де проживає два і більше власників, наймачів або орендарів, - з їхнього дозволу. Утримання на балконах і лоджіях тварин, птиці і бджіл забороняється.

24. Власники, наймачі і орендарі жилих приміщень зобов'язані виконувати додаткові правила користування приміщеннями, які можуть бути встановлені органами місцевої державної влади.

25. Зовнішні огорожі та конструкції будівлі - фасади, цоколі, покрівлі, вхідні двері, віконні рами, відповідні пристрої та інші елементи повинні бути відремонтовані пофарбовані у колір, визначений архітектором. Будинок повинен мати номерний знак і показчики установленого зразка.

26. Сходові клітки, ліфтові шахти, горища, підвали та інші допоміжні примішення будинків повінні утримуватися в чистоті, не захаращуватися, закриватися на замки.

27. Житлові будинки, їхні конструктивні елементи і технічне обладнання підготовляються щорічно до експлуатації в зимових умовах. Відповідальність за підготовку будинку до експлуатації в зимових умовах несе власник будинку (уповноважений співвласник).

28. Технічна характеристика будинку та його стан відображаються в технічному паспорті житлового будинку. Дані паспорту періодично підлягають уточненню.

29. Санітарне обслуговування прибудинкових територій провадиться спеціалізованими підприємствами по обслуговуванню житла або приватними особами згідно з технологічними рекомендаціями і нормами.

30. Обсяги і зміст робіт по обслуговуванню прибудинкової території в літній і зимовий періоди визначаються розміром їхньої площі, рівнем благоустрою, інтенсивністю руху пішоходів та іншими характеристиками.

31. Власники житла зобов'язані забезпечувати на договірній основі силами підприємств по обслуговуванню житла:

· вивезення побутових відходів за погодженим графіком;

· утримання в робочому стані контейнерів для побутових відходів і сміттєзбірників без їх переповнення та забруднення території;

· вивезення з прибудинкової території металобрухту, будівельного і побутового сміття, шлаку та інших відходів.


32. Збереження зелених надсаджень на прибудинковій території і належний догляд за ними забезпечуються на договірній основі власниками житлових будинків або спеціалізованими підприємствами При цьому виконуються відповідні агротехнічні і санітарні вимоги та вимоги щодо збереження мереж.

У разі допущення порушень указаних вимог заподіяні збитки відшкодовуються за рахунок винних у цьому організацій або асіб у встановленому порядку.

33. Технічний стан конструктивних елементів і технічного обладнання житлового будинку повинен забезпечувати безпечне проживання в ньому людей. У разі появи відхилень від нормативних вимог проводяться роботи для їх негайного усунення.

34. При виявленні відхилень у технічному стані конструктивних елементів, що загрожує безпечному перебуванню людей в житловому будинку (аварійному будинку), мешканці, незалежно від форми власності будинку, підлягають відселенню в адміністративному порядку в інше жиле приміщення.

35. Власники, наймачі та орендарі жилих приміщень зобов'язані:

· виконувати ці Правила;

· проводити за власні кошти ремонт квартири (для орендарів - якщо це передбачено договором оренди);

· дотримувати умов безпечної експлуатації газового обладнання;


· своєчасно повідомляти власника будинку про виявлені несправності, які порушують нормальну експлуатацію цього будинку або призводять до перевитрат тепла, газу, води, електроенергії;

· щороку, до початку опалювального сезону, здійснювати утеплення вікон, балконних і вхідних дверей квартири;

· своєчасно вносити плату за обслуговування і ремонт будинку, плату за найм чи оренду квартири, комунальні та інші послуги.

Якщо ремонт жилих і підсобних приміщень квартири викликано виконанням ремонту житлового будинку, встановленням додаткового обладнання або іншими причинами, незалежними від власника квартири, наймача, орендаря, такий ремонт виконується за кошти, накопичені на ремонт будинку.

36. Наймачі та орендарі квартир забов'язані:

· відшкодовувати наймодавцю (орендодавцю) у встановленому законом порядку збитки, пов'язані з пошкодженням квартири, житлового будинку і обладнання, заподіяним з вини наймача (орендаря) або осіб, які разом з ним проживають;

· при виїзді з членами родини із квартири на інше місце проживання для повторного її заселення відремонтувати за власні кошти приміщення і обладнання або відшкодувати вартість ремонту наймодавцю (орендодавцю) за його згодою і здати приміщення за актом.

Вартість робіт по поліпшенню упорядження квартири або встановленню нового обладнання, виконаних наймачем (орендарем), демонтаж якого неможливий без пошкодження квартири, відшкодуванню не підлягає.


37. Власник квартири зобов'язаний відшкодовувати власнику будинку збитки, заподіяні будинку з його вини або вини осіб, які разом з ним проживають.
 

 

Также ООО "Энерготеплострой" рекомендует органическое удобрение "Биогран" нашей разработки!